Na območju 14 občin, ki jih pokriva LAS Gorenjska košarica, je glavno prevozno sredstvo za vsakodnevna potovanja še vedno osebno vozilo, v katerem se povečini vozi le ena oseba. Prevozi z vlakom in/ali avtobusom so prostorsko in časovno omejeni, saj so povezave neusklajene, vozni redi pa neprilagojeni dejanskim potrebam prebivalcev. Uporabniki javnega potniškega prometa se soočajo tudi z zamudami vlakov (zaradi del) in avtobusov (prometni zamaški), s tem se podaljšuje prihod na delo in z dela oz. šole. Delno se prebivalstvo poslužuje sopotništva. Oblike t .i. aktivne mobilnosti, kamor prištevamo predvsem hojo, kolesarjenje, vožnjo s skiroji, je omejeno predvsem na zadnji kilometer poti (t.i. potovanja zadnjega kilometra oz. last mile solutions).
Na Gorenjskem se razvija kolesarska javna infrastruktura, ki že omogoča varnejše kolesarske povezave med naselji (Gorenjsko kolesarsko omrežje), v osmih občinah (sedmih na območju LAS Gorenjska košarica) deluje tudi regijski sistem souporabe koles, imenovan Gorenjska.bike. V sistemu je trenutno 59 postaj in več kot 350 koles. Sistem omogoča prevzem in vračilo koles kjerkoli v regiji. Z vzpostavitvijo postaje tudi v občini Preddvor bomo razširili mrežo Gorenjska.bike na novo občino in s tem ponudili lokalnemu prebivalstvu novo, javno obliko mobilnosti.
Z operacijo bomo razširili javno regijsko mrežo souporabe koles na območju LAS Gorenjska košarica v novo občino. Z oblikovanjem in pilotnim izvajanjem izobraževalno-motivacijskega programa: »S kolesom šparam okolje, zdravje in denar«, s pripravo, izvedbo in oblikovanjem smernic trajnostnega in aktivnega preživljanja prostega časa ter s pomočjo objav na družbenih omrežjih bomo spodbujali lokalno prebivalstvo in ostale uporabnike k spreminjanju svojih potovalnih navad.
Z operacijo bomo prispevali k razvoju trajnostne mobilnosti, posredno prispevali k manjšemu ogljičnemu odtisu, k zmanjševanju prometnih zastojev in povečanju aktivne mobilnosti prebivalstva, kar znanstveno dokazano pozitivno vpliva na njihovo zdravje in počutje.
Zelo pomembno je, da ima lokalna skupnost zadostne možnosti in pogoje za aktivno preživljanje prostega časa za vse generacije. S pomočjo operacije MEDGENERACIJSKI ŽIV ŽAV bomo postavili in uredili otroška igrišča, kolesarske poti in vadbene parke, saj vse našteto ustvarja pogoje za aktiven življenjski slog v lokalnem okolju posameznika. Z dostopnostjo in bližino aktivnih točk na podeželju se ustvarjajo dobri pogoji za vadbo in druženje vseh ranljivih skupin prebivalstva od najmlajših do najstarejših.
Živimo v negotovih časih, ki jih narekuje hiter tempo življenja, svoje pa je doprinesla tudi digitalizacija skoraj vseh procesov na vseh ravneh našega življenja (služba, šole, zdravstvo, … ). Zelo veliko breme in digitalni pritisk doživljajo otroci in mladina, ki je bila predvsem zaradi pandemije COVID19 čez noč prisiljena preiti na digitalni način šolanja na daljavo in prav takega komuniciranja.
Negativni rezultati vsega tega se kažejo predvsem pri zmanjšani fizični aktivnosti in zmogljivosti mladine.
V skladu s cilji operacije in pomembno vlogo zdravega in aktivnega načina življenja, je zelo pomembno, da ima lokalna skupnost zadostne možnosti in pogoje za aktivno preživljanje prostega časa za vse generacije. Otroška igrišča, kolesarske poti in točke, vadbeni parki, predstavljajo osnovo in ustvarjajo pogoje za aktiven življenjski slog v lokalnem okolju posameznika.
Z dostopnostjo in bližino aktivnih točk na podeželju se ustvarjajo dobri pogoji za vadbo in druženje vseh ranljivih skupin prebivalstva, od najmlajših do najstarejših.
Glavni rezultati: postavljeno in urjeno 6 kolesarskih postajališč, 9 medgeneracijskih igrišč oz. vadbenih parkov, 1 postajališče v Rekreacijskem parku Završnica, izvedene posamezne otvoritvene animacije ter oblikovana priporočila in smernice za promocijo.